اصول اخلاقی و تخلفات نشر در مجله علوم و فنون دریایی

مجله علوم و فنون دریایی (JMST) فصلنامه ای با دسترسی آزاد است. صاحب امتیاز این مجله انجمن علوم و فنون دریایی ایران است و به زبان فارسی توسط دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر منتشر می‌­شود.

این مجله در جهت رعایت اصول اخلاقی نشر از سیستم Cope پیروی خواهد کرد.  به همین دلیل اعضای هیئت تحریریه و مشاوران علمی، سردبیر، نویسندگان، داوران، ویراستاران و خوانندگان هنگام همکاری با این نشریه موظف به رعایت این اصول اخلاقی هستند.

با توجه به اینکه مجله علوم و فنون دریایی تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) می باشد و از آئین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می کند، در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی پژوهشگران، براساس قوانین بین‌المللی (COPE) با متخلفان برخورد خواهد شد.

برای مطالعه بیشتر درباره قوانین COPE به وبسایت http://publicationethics.org مراجعه کرده و یا برای مشاهده فلوچارت های مربوطه اینجا را کلیک کنید.

اصول نشر

اصول نشر مقالات در مجله علوم و فنون دریایی از فرآیندی قانونمند در راستای سیاست های کلان مجله علوم و فنون دریایی پیروی می کند. مقاله های ارسالی باید در زمینه­ ی تخصصی مجله باشند و دارای جنبه آموزشی یا پژوهشی و نتیجه کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشند. طبق دستور العمل ها و راهنمایی های کمیته اصول اخلاقی نشر، مقالات ارسال شده می بایست فاقد هرگونه اتهامی مانند توهین وافترا، نقض قوانین حق تکثیر ونشر وسرقت ادبی باشند.

با توجه به اینکه علاوه بر نظر سردبیر و اعضای گروه دبیران، نظرات داوران هم بخشی دیگر از روند تصمیم گیری را شامل می شود، نتایج این قسمت، در کنار نظرات هیئت تحریریه، تصمیم نهایی برای هر مقاله را مشخص می­کند. مجله علوم و فنون دریایی حق انتخاب مقالات ارزشمند ارسالی برای چاپ و انتشار را برای خود محفوظ می داند. در همین راستا نویسنده مسئول باید فرم کپی رایت را تکمیل نموده و در هنگام بارگذاری مقاله در سامانه قرار دهد.

محرمانگی

مجله علوم و فنون دریایی خود را به حفاظت از تمامی اطلاعات مقالات ارسالی  در مواقع خاص ودرمقابل افراد غیرقابل اعتماد متعهد و پایبند می داند. به همین دلیل اطلاعات مقاله تنها در اختیار هیئت تحریریه ،داوران،و مشاوران قرار خواهد گرفت.

شناسایی ومقابله با اتهامات ناشی از سوءرفتارها ورفتارهای غیرقانونی پژوهشی

ناشر و سردبیر مجله جهت شناسایی و جلوگیری از انتشار مقالاتی که در آنها سوءرفتارهای پژوهشی شامل سرقت ادبی، دستکاری ارجاعات و ساخت داده صورت گرفته است، اقدامات معقول و مدونی را انجام خواهند داد. در هیچ موردی مجله و یا دست اندرکاران آن چنین سوءرفتارهایی را آگاهانه حمایت نکرده و اجازه وقوع این اتفاق را نخواهند داد. در صورت مشاهده چنین اتهاماتی ناشی از سوءرفتار های پژوهشی مربوط به مقاله چاپ و منتشر شده، توسط ناشر مجله و یا ویراستار، ناشر و یا ویراستار باید از دستورالعمل های کمیته اصول اخلاقی نشر پیروی نماید.

منابع درآمد/تبلیغات/بازاریابی مستقیم

مجله علوم و فنون دریایی توسط دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر حمایت مالی شده و به جز مبلغ دریافت شده از نویسندگان، در هنگام داوری اولیه یا پذیرش نهایی، منبع دیگری جهت تامین هزینه ها ندارد. همچنین این مجله هیچ­گونه تبلیغ و آگهی را برای درج در سایت و یا بصورت مقاله گزارشی نخواهد پذیرفت.

برنامه انتشار/ بایگانی

مجله علوم و فنون دریایی هر ساله و در ابتدای هر فصل چهار شماره منتشر می کند. تمامی مطالب از ابتدا تا آخرین شماره، برای همیشه در وبسایت مجله باقی خواهند ماند. اصل مقاله‌های رد شده یا انصراف داده شده پس از شش ماه از دستور کار مجله خارج خواهد شد و مجله هیچگونه مسئولیتی در قبال آن نخواهد داشت.

مسئولیت های نویسنده

نویسندگی

مجله علوم و فنون دریایی مقاله‌های برگرفته از پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان را با نام استاد راهنما، مشاوران و دانشجو و با تاییدیه استاد راهنما و مسئولیت وی منتشر می‌ کند. در همین راستا مسئولیت صحت و سقم مطالب مقاله به لحاظ علمی و حقوقی و مسئولیت آراء و نظرات ارائه شده به عهده نویسنده‌ی مسئول مکاتبات است و چاپ مقاله به معنی تأیید تمام مطالب آن نیست.

مقاله ارسالی برای چاپ و ارجاع در مجله، می بایست توسط نویسنده مسئول به نمایندگی از سایر نویسنگان تایید شده باشد. از این رو نویسنده یا نویسندگان می بایست حضوری فعال در طراحی و فراهم آوردن موارد مورد نیاز مقاله خود داشته باشند. همه نویسندگان بایستی به دقت محتویات مقاله خود را بررسی کرده و نسخه های ارسالی مقاله می بایست به تایید آن ها رسیده باشد. از آنجایی که نویسندگان، مسئول محتویات مقاله ارسالی خود می باشند، مقالات تنها در صورتی برای چاپ در نظر گرفته می شوند که رضایت تمامی نویسندگان اعلام شود.

اصالت و سرقت ادبی

نویسندگان متعهد می شوند که محتویات مقاله را از پژوهش های اصیل و بدیع خود برای چاپ در مجله ارائه دهند. در مقالاتی که بخشی از مقالات دیگر در آنها استفاده شده، نویسنده و یا نویسندگان بایستی به درستی در متن مقاله، به منبع متن استفاده شده اشاره کرده و به آن ارجاع دهند. همچنین مقاله‌های ترجمه شده از زبان­های دیگر قابل پذیرش نخواهد بود. مجله علوم و فنون دریایی از نرم افزار مشابهت یابی همیاب برای تشخیص اصالت مقالات ارسالی بهره می گیرد.

انتشار چندگانه، مازاد و همزمان

نویسندگان باید به این نکته متعهد باشند که علاوه بر قرار گرفتن موضوع مقاله در دامنه تخصصی مجله، مقاله یا بخشی از آن نباید در هیچ مجله‌ای در داخل یا خارج از کشور در حال بررسی بوده یا منتشر شده باشد یا هم‌زمان برای سایر نشریه­ ها ارسال نشده باشد. در موارد ارسال همزمان مقالات برای بیش از یک مجله مطابق با قوانین اصول اخلاقی نشر عمل خواهد شد.

تایید منابع

تایید و اعلام منابع استفاده شده از مطالعات دیگر پژوهشگران همواره الزامی است. نویسندگان همواره بایذ به مقالاتی که در تعیین ماهیت مقاله ارسالی تاثیر گذار هستند،اشاره نمایند.

افشا و تعارض منافع

نویسنده مسئول به نمایندگی از تمامی نویسندگان می بایست در نسخه ارسالی مقاله خود هرگونه اختلافات مالی و یا تعارضات اساسی منافع خود، که ممکن است تحت تاثیر نتایج و یا تفسیر مقاله قرار گیرند را اعلام کنند، به همین دلیل باید فرم تعارض منافع را تایید و ارسال نماید. همچنین تمامی منابع حامیان مالی از پروژه بایستی اعلام گردند. لازم به ذکر است نحوه تأمین هزینه ­های پژوهش منتج به مقاله بایستی ذکر گردد.

وظایف و مسئولیت های داوران

داوران همکار نقش موثر و مهمی در کمک به سردبیر برای اتخاذ تصمیمات  ویراستاری علمی دارند. همچنین آنها در فرآیند مکاتبات ویراستاری با نویسندگان، آن­ها را به آنها در راستای بهبود مقالات خود یاری می نمایند.

همچنین داوران باید به محرمانه‌بودن فرایند ارزیابی احترام بگذارند و نباید اطلاعات مربوط به مقاله را بدون اجازه مکتوب نویسنده در اختیار شخصی غیر از سردبیر  قرار دهند.

داوران باید مقالات را به‌طور عینی، بی‌طرفانه و عادلانه ارزیابی کنند. همچنین باید از طرفداری‌های شخصی در توصیه‌ها و قضاوت‌های خود اجتناب کنند.

داوران باید مراجعی را که نویسنده به آن‌ها ارجاع داده شناسایی و بررسی کنند. هرگونه نتیجه‌گیری یا بحثی که پیش از این مطرح شده باشد، باید همراه با منبع ذکر شود. همچنین، داوران باید در صورت مشاهده هر گونه شباهت یا هم‌پوشانی بین مقاله ارسالی و مقاله‌ دیگر مراتب را به سردبیر اطلاع دهند.

 

هرکدام از داوران همکاری که احساس می­کنند فاقد توانایی لازم برای داوری و بررسی نسخه ارسالی مقاله ای می باشند  و یا امکان بررسی و داوری سریع و به موقع مقاله برایشان فراهم نمی باشد، می بایست با اطلاع به سردبیر، خود را از پروسه داوری خارج نمایند.

فوریت و وقت شناسی

در صورت عدم دریافت پاسخ از طرف نویسندگان در اصلاح موارد ذکر شده در مقاله در بازه ی زمانی درنظر گرفته شده، و یا بازپس گرفتن مقاله پس از ارسال به داوری و یا مشخص شدن ارسال مقاله بصورت همزمان برای مجله دیگر، مقاله آرشیو خواهد شد و اسامی نویسندگان بدلیل اتلاف وقت داوران محترم و کلیه کادر مجله در بررسی مقاله، در لیست سیاه قرار میگیرد تا مقاله ای از این نویسندگان دریافت نگردد بلکه از تکرار موارد مشابه در آینده جلوگیری شود.

هزینه بررسی اولیه و چاپ 

ضروری است به منظور بررسی و داوری اولیه مبلغ 1000000 ریال معادل صد هزار تومان و پس از پذیرش نهایی مبلغ 2000000 ریال معادل دویست هزار تومان توسط نویسندگان جهت چاپ مقاله، از طریق شماره حساب های اعلام شده در بخش راهنمای نویسندگان، واریز شود.